NAMA Awards 2022: See The Full List Of Nominees

National Arts Council of Zimbabwe (NACZ) recently announced the nominees for the 20th edition of the Zimbabwe National Arts Merit Awards (NAMA) 2022 via social media. 

NAMAs nominees were selected under nine categories for works produced from 1 December 2019 to 30 November, 2021. 

The Award show will be held on the 26th of February at the Rainbow Towers hotel in Harare.

NAMA Awards 2022

Below is the full list of the nominees:

1.   DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

  • Lisa Magwenzi (Love shouldn’t hurt)
  • Lorin Sibanda (Footprints)
  • Ndomupeishe Chipendo (Shuwa)

Outstanding Male Dancer

  • Devante Sanganza (My Passion for dance)
  • John Cole (Gotta Feeling)
  • Tichaona Chikara (Purpose Driven)

Outstanding Dance Choreographer

  • Mishael Ndlovu (Most High)
  • John Cole (Loyal)
  • Hillary Indie (Tipei Ndiro)

Outstanding Dance Group

  • Ezimnyama Ensemble (Hope)
  • Umkhathi Theatre (Footprints) 
  • Elysium Magna Dance Theatre (Tipei Ndiro)

2.   VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

  • Yadeuka Haichahorereke by Keith Zenda
  • Free at Last by Keith Zenda
  • Domination by Joseph Nyakwenga

Outstanding 3 Dimensional

  • Nhumbu by Tatenda Gwarada
  • Tears of Happy by Blesssing Mutukwa
  • Bundle of Joy by Farai Tandi
  • My Music Drum by Simelokuhle Zibengwa

Outstanding Mixed Media

  • Do not destroy us by Rickson Zavare
  • Garandichauya Series 3 by Prudence Chimutuwah
  • Restoration by  Forbes Mushipe

Outstanding Exhibition

  • No Nominees

3. SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

  • Obert Dube 
  • Kuda Rice
  • Tanyaradzwa Emily Ngundu

Outstanding Comedian

  • Theophilus Gabriel Chigumira
  • Hidden Sibanda
  • Kudzai Chengedza
 Special Mention: Mthokozisi Ncube

Social Media Skits

  • Tarisai Cleopatra Chikocho aka Madam Boss
  • Prosper Ngomashi aka Comic Pastor
  • Kingsley Kaisi aka KingsleeZW

 4.   MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Print

  • Sithokozile Sibanda – Ilanga
  • Kennedy Nyavaya – Standard
  • Yvonne Ncube – Chronicle

Outstanding Journalist – Radio

  • Monica Chanda aka Moechanda                          – Classic263
  • Rumbidzai Mugwira aka Chamvari                     – Power FM
  • Power FM Phathisani Sibanda & Tinashe Chikuse – Power FM

Outstanding Journalist – Television

  • Collette Musanyera – ZBC
  • Patience Nyagato   –  ZBC
  • Barney Mupariwa  –  ZBC

Outstanding Journalist – Online Media

  • Amazing Voices  – Nonkululeko Dube aka AmardZW
  • SoProfound – Arnold Chirimuka
  • Earground  –  Plot Mhako
Special Mention:
Nash TV

5. THEATRE AWARDS

Outstanding Actor 

  • Shawn Mundawarara (Choosing Sam)
  • Cedric Musongwelwa (Deathbed)
  • Tafadzwa Bob Mutumbi (The Good Minister from Kunyarara)

Outstanding Actress

  • Munyaradzi Guramatunhu (How are you really?)
  • Eyahra Mathaiza (How are you really?)
  • Rumbidzai Karize (Deathbed)

Special Mention:
Patricia Putsai (Bleeding wounds)

Outstanding Theatrical  Production

  • Deathbed by Savanna Trust
  • Improvisational show at Oak Tree by Under The Influence Theatre
  • How are you really? by Talisma Theatre Company

Outstanding Director

  • Norbert Makoche (Bleeding wounds)
  • Elizabeth Zaza Muchemwa (How are you really?)
  • Teddy Mangava (Deathbed)

 6.   LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work

  • Bringing us back by Mercy Dhliwayo [Vhokololo Press]
  • Diaspora Dreams by Andrew Chatora [Kharis Publishing]
  • Umkhosi Wabangela Mazwi by Pretty Ndlovu [Ukhozi Publishers]

 Outstanding Children’s Book

  • The Cursing Tortoise by Onwald Gwiriri [Essential Books Publishing Company]
  • Auntie Mazvita by Tinashe Muchuri [Essential Books Publishing Company] 
  • Tim’s Adventure in the Chocolate World by Chris Martin Lebolang [Hoart Benom Pty Publishing]
Special Mention
ConvergenceZW by Mgcini Nyoni [Mgcini Nyoni]
Dear Eternal Mom by Kuda Mucharambeyi [Soar Publishers]

Outstanding Fiction Book

  • Mboni by Abraham Makamera [Progressive Publishers]
  • All Comes to Dust by Bryony Rheam [amaBooks]
  • Sirens:Tales of Youth and Love by Leroy Mthulisi Ndlovu [Leroy Mthulisi Ndlovu]

Outstanding Poetry Book

  • Oasis in crisis by Ruth Tsopotsa [Ancient Pageant] 
  • For women Trying to breath and failing (It’s not your fault) by Batsirai Chigama [Ntombekhaya Poetry]
  • Who killed Grandfather? by Kwanele Khumalo [Underclass Books and Films]

7.   FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor

  • Kumbilani Ncube as Khalu in Ikasi: The Hood
  • Eddie Sandifolo as Maso in Poor Cousins
  • Michael Kudakwashe Dzevamwe as Matsa in Kugara Nhaka Kuona

Outstanding Actress

  • Bathabile Dlamini as Blessing in Poor Cousins
  • Thelmar Mukonza as Feli in Sister Dhokezi
  • Felistas Tizola Officials as Immaculate in Two Dead Government
 

Outstanding Music Video

  • Nhoroondo Directed by Vusa”Blaqs” Hlatshwayo ft. Jah Prayzah
  • Rainmaker Directed by Kalai Faye Barlow ft. Djembe Monks
  • Move Together Directed by Jonathan Samukange ft. Desert Sessions

Outstanding Screen Production (Television)

  • Kuchina The Genesis Directed by Bless Gatsi
  • Gazaland Police Directed by Lucky Aaron
  • Chipo the Gift Directed by Daves Guzha

Outstanding Screen Production (Short Film)

  • Ikasi: The Hood Directed by Mzingaye Ngwabi
  • Mlamu Wami Directed by Raisedon Baya
  • Nehanda Directed by Sydney Taivavashe

Outstanding Screen Production (Full Length Film)

  • Gonarezhou Directed by Sydney Taivavashe
  • Poor Cousins Directed by Sydney Taivavashe
  • Veza: The Unfolding Directed by Dumie Manyathela

8. MUSIC AWARDS

Outstanding New Comer

  • Felistas Chipendo aka Feli Nandi
  • Sandra Sibanda
  • Herman Mpelo Mukombe
  • Day Tawanda Ncube aka DT Bio Mudimba

Outstanding Female Musician

  • Janet Manyowa
  • Felistas Chipendo aka Feli Nandi
  • Dorcas Moyo
  • Gemma Griffiths

Outstanding Male Musician

  • Mukudzei  Mukombe aka Jah Prayzah
  • Simbarashe Carrington Chiwadzwa aka Nutty O
  • Rockford Josephat aka Roki
  • Emergy Chizanga aka Freeman

Outstanding Song

  • Kujata-Jata by Day Tawanda Ncube aka DT Bio Mudimba
  • Munyaradzi by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
  • Hello Mwari by Rodney Mashandure aka  Jah Master
  • Handipere Power by Simbarashe Carrington Chiwadzwa aka Nutty O

Outstanding Album

  • Hokoyo by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
  • Sounds of Victory by Janet Manyowa
  • Mustard Seed by Simbarashe Carrington Chiwadzwa aka Nutty O
  • 5136 Born in Highfield by Trevor Dongo.

9. SPECIAL AWARDS

Promoter Of The Year

  • X-Mo Squad
  • Bira Remadzisahwirwa Gateway Stream

Outstanding Artist In The Diaspora

  • Arnold Tongai Chirisa
  • Awakhiwe Sibanda aka Awa Khiwe 
  • Zandile Mazithulela aka DJ Zandimaz

People's Choice Award

  • Dorcas Moyo
  • Nutty O
  • Madam Boss
  • Tamy Moyo
  • Winky D

Loved this report? Support Greedysouth through buying the team a cup coffee. Your support assists the production of such quality reports. Thank you.

1 Comments

Post a Comment
Previous Post Next Post